close

A sample of methane gas occupies 4.50 gallons at a temperature of 80.0 F. If the pressure is held constant, what will be the volume of the gas at 100. degrees C?

Answer :

Answer:

21.19 L or 5.6 gallons

Explanation:

Data Given

initial volume V1 = 4.50 gallons

convert volume from gallons to L

                               1 gallon = 3.78541 L

                               4. 50 gallon = 3.785 L x 4.50

So,                        

initial volume V1 =  17.03 L

final Volume V2 = ?

initial Temperature T1  = 80° F

convert Temperature to Kelvin

                              T1 = ( 80° F -32) / 1.8 +273

                               T1 = 26.7° C + 273 = 299.7 K

final Temperature T2 = 100° C

convert Temperature to Kelvin

                                  T2 = 100° C + 273 = 373 K

Solution:

This problem will be solved by using charles' law equation at constant pressure.

The formula used

                      V1 / T1 = V2 / T2

As we have to find out volume, so rearrange the above equation

                      V2 = V1 x T2 / T1

Put value from the data given and conversion information in above equation

V2 =  17.03 L x 373 K / 299.7 K

V2 =  21. 19 L

So the final volume of Methane gas = 21.19 L

Or for Volume in gallons

1 L = 0.26

21.19 x 0.264 = 5.6 gallons